Rear T/p Brake Disc Rotors & Budget Brake Pads TD016-DB1086 RDA16
SKU: TD016-DB1086
Top Performance & Budget
TOP PERFORMANCE BRAKE DISC ROTORS (pair) & Budget Brake Pads
This item is for 2 Brake Disc Rotors & 1 set of brake pads
Top Performance Brake Rotors are a standard replacement brake disc.
Budget Brake Pads are our entry level type of brake pads, the brand supplied will vary depending on what we have in stock.
| SKU | TD016-DB1086 |
| Brand | Top Performance & Budget |
| Number of Pads in Box | 4 |
| Outside Diameter | 279mm |
| Original Height | 83mm |
| Original Thickness | 10.5mm |
| Minimum Thickness | 8.5mm |
| Centre Hole | 70mm |
| Number of Studs | 5 |
| Pad Size | 114mm x 55mm x 14mm |
| Vented Or Solid | Solid |
Related products
More From This Category
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2455-DB2272C RDA8125
$300.91
$531.25
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2209-DB1686C RDA7897
$284.01
$575.25
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2129-DB1999C RDA7491
$273.07
$551.93
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP425-DB1223C RDA425
$214.73
$447.65
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2328-DB1830C RDA7707
$252.95
$518.05