Front T/p Brake Disc Rotors & Budget Brake Pads TD2040-DB1850
SKU: TD2040-DB1850
Top Performance & Budget
TOP PERFORMANCE BRAKE DISC ROTORS (pair) & Budget Brake Pads
This item is for 2Brake Disc Rotors & 1 set of brake pads
Top Performance Brake Rotors areastandard replacement brake disc.
Budget Brake Pads are our entry level type of brake pads, the brand supplied will vary depending on what we have in stock.
| SKU | TD2040-DB1850 |
| Brand | Top Performance & Budget |
| Outside Diameter | 296mm |
| Original Height | 52mm |
| Original Thickness | 29mm |
| Minimum Thickness | 27.4mm |
| Centre Hole | 71mm |
| Number of Studs | 5 |
| Pad Size | 149mm x 62mm x 16mm |
| Vented Or Solid | Vented |
| Universal Fitment | No |
More From This Category
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2733-DB2245 RDA8183
$361.42
$733.65
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2741-DB1482C RDA8477
$318.79
$663.03
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP787-DB1200C RDA787
$259.04
$553.25
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2308-DB1516C RDA7965
$330.70
$685.25
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2422-DB1441C RDA7896
$307.01
$637.89
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2329-DB2272C RDA8149
$430.44
$760.05
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & 4wd Brake Pads AAP2840-DB1468-4WD RDA7546
$283.23
$586.25