Making sure your oil is fresh and contaminant free is a must for all engine oils. Without this, severe damage can be caused to major components due to excessive friction. An oil filter allows for continuous filtration within engines to purify and remove dirt and other contaminants.
Ryco Oil Filters are manufactured in two different designs:
Ryco Oil Filters are designed to meet OEM specifications while providing better flow efficiency, longevity, and protection for your engine.
| SKU | Z793 |
| Model # | Z793 |
| Barcode # | 9312835004254 |
| Brand | Ryco |
| Size | 75mm Diameter |
| Thread | M27 x 1.5 |
| Height | 141mm |
| Type | Oil Filter |
| Micron Rating | 35 |
| Seal Diameter | 71mm |
| Contains Liquid | No |