ULTIMA Brake Disc Rotors & Brake Pads
This item contains 2 Standard Replacement Brake Disc Rotors (Pair) & 1 set of Brake Pads
ULTIMA Brake Rotors
- Manufactured to quality OE specifications
- 100% OE replacement
- Formulated alloys to suit each style and application of Disc Rotors & Drums
- Performance Slotted and/or Cross Drilled Disc Rotors available
ULTIMA Brake Pads
- High Performance Semi-Metallic
- 100% Asbestos free formula with low dust
- Wear and fade resistant ereuring & greater braking and panic stops
- Postitive Mould technology ensures noise free braking
- Manufactured to quality OE specifications
- 100% OE replacement
### Picture is for Illustration Purposes only.
Please check the item description for model details including model codes, month/year differences, engine codes, and other notes to ensure correct fitment.
Note *1: Read The Description Carefully. Where an item says to check the disc diameter please check before purchasing. And please also check the brake pad diagram to make sure it is the same as the brake pads on your vehicle. All care has been taken in listing this item as per the manufacturers catalogue.
| SKU | AAP2026-DB1765C |
| Model # | AAP2026 DB1765C |
| Brand | Ultima |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Number of Pads in Box | 4 |
| Outside Diameter | 298mm |
| Original Height | 52mm |
| Original Thickness | 30mm |
| Minimum Thickness | 28mm |
| Centre Hole | 67.5mm |
| Number of Studs | 5 |
| Pad Size | 153mm x 53mm x 17mm |
| Vented Or Solid | Vented |
| Universal Fitment | No |
Related products
More From This Category
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2455-DB2272C RDA8125
$306.23
$531.25
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2952-DB1681C RDA7953
$333.95
$676.45
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2745-DB1832C RDA7768
$288.57
$592.85
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2548-DB2226C RDA8279
$326.79
$663.25
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2329-DB1696C RDA8149
$381.17
$760.05
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2464-DB2072C RDA7876
$255.13
$531.25
Front T/p Brake Disc Rotors & Budget Brake Pads TD629-DB1333 RDA7655
$241.21
$538.01
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP648-DB1491C
$231.25
$487.25