ULTIMA Brake Disc Rotors & Brake Pads
This item contains 2 Standard Replacement Brake Disc Rotors (Pair) & 1 set of Brake Pads
ULTIMA Brake Rotors
- Manufactured to quality OE specifications
- 100% OE replacement
- Formulated alloys to suit each style and application of Disc Rotors & Drums
- Performance Slotted and/or Cross Drilled Disc Rotors available
ULTIMA Brake Pads
- High Performance Semi-Metallic
- 100% Asbestos free formula with low dust
- Wear and fade resistant ereuring & greater braking and panic stops
- Postitive Mould technology ensures noise free braking
- Manufactured to quality OE specifications
- 100% OE replacement
### Picture is for Illustration Purposes only.
Please check the item description for model details including model codes, month/year differences, engine codes, and other notes to ensure correct fitment.
Note *1: Read The Description Carefully. Where an item says to check the disc diameter please check before purchasing. And please also check the brake pad diagram to make sure it is the same as the brake pads on your vehicle. All care has been taken in listing this item as per the manufacturers catalogue.
| SKU | AAP040-DB1331C |
| Brand | Ultima |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Outside Diameter | 296mm |
| Original Height | 83mm |
| Original Thickness | 28mm |
| Minimum Thickness | 25mm |
| Centre Hole | 71.5mm |
| Number of Studs | 5 |
| Pad Size | 184mm x 63mm x 15mm |
| Vented Or Solid | Vented |
Related products
More From This Category
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2238-DB1915C RDA8200
$383.07
$760.05
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2464-DB2174C RDA7876
$260.12
$531.25
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2129-DB1999C RDA7491
$273.07
$551.93
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2891-DB1943C RDA8080
$286.39
$579.65
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2563-DB1917C RDA7991
$343.72
$685.25
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2952-DB1681C RDA7953
$338.94
$676.45