RDA Rear Brake Disc Rotors (pair) & Brake Pads RDA956-RDB1222
SKU: RDA956-RDB1222
RDA
RDA Brake Disc Rotors (pair) & GP Max General Purpose Brake Pads
This item contains 2 Standard Replacement Brake Disc Rotors & 1 set of Brake Pads
### Picture is for Illustration Purposes only.
Please check the item description for model details including model codes, month/year differences, engine codes, and other notes to ensure correct fitment.
Note *1: Read The Description Carefully. Where an item says to check the disc diameter please check before purchasing. And please also check the brake pad diagram to make sure it is the same as the brake pads on your vehicle. All care has been taken in listing this item as per the manufacturers catalogue.
Note *2: This item will be delivered via a COURIER, it is often a problem delivering to private addresses please provide a BUSINESS ADDRESS or a Address where someone will be at home to accept delivery during the day. THIS ITEM WILL NOT BE LEFT AT ADDRESS WITHOUT SOMEONE TO SIGN FOR IT. Item can also not be sent to PO BOXES.
| SKU | RDA956-RDB1222 |
| Model # | RDA956-RDB1222 |
| Brand | RDA |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Outside Diameter | 286mm |
| Original Height | 56.5mm |
| Original Thickness | 18mm |
| Minimum Thickness | 16mm |
| Centre Hole | 72mm |
| Number of Studs | 5 |
| Pad Size | 117mm x 43mm x 15mm |
| Vented Or Solid | Vented |
| Vented Or Solid Edge | Vented |
More From This Category
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2331-DB1509C RDA7915
$284.19
$571.89
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2754-DB1802C RDA8124
$341.85
$639.27
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & 4wd Brake Pads AAP2132-DB2074-4WD RDA8250
$387.89
$771.05
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2329-DB2272C RDA8149
$430.44
$760.05