Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2108-DB1675C RDA7935
$310.33
$669.79
Find your vehicle:
Vehicle finder temporarily unavailable. Browse by category.
SKU: RDA7935D
RDA Dimpled & Slotted Brake Disc Rotors (Pair)
This item contains 2 Dimpled & Slotted Brake Disc Rotors (Pair) - Note: These are directional and there is a RH and a LH side.
RDA Dimpled and Slotted Rotors provide a cost effective solution to improve the stopping performance of any make or model of motor vehicle.
Safety Warning: As your brake rotor and pad, are the most critical components in your vehicle braking system, extreme care must be taken when working on these components and all work should be undertaken by experience and capable technicions/mechanics at all times.
Note: The Slotted & Dimpled Rotors may cause some initial noise for the first approx 200km and the noise should then go away. This is a result of the brake rotor and the pad materials mating correctly due to the decreased surface area.
### Picture is for Illustration Purposes only.
Please check the item description for model details including model codes, month/year differences, engine codes, and other notes to ensure correct fitment.
Note *1: Read The Description Carefully. Where an item says to check the disc diameter please check before purchasing. And please also check the brake pad diagram to make sure it is the same as the brake pads on your vehicle. All care has been taken in listing this item as per the manufacturers catalogue.
Note *2: This item will be delivered via a COURIER, it is often a problem delivering to private addresses please provide a BUSINESS ADDRESS or a Address where someone will be at home to accept delivery during the day. THIS ITEM WILL NOT BE LEFT AT ADDRESS WITHOUT SOMEONE TO SIGN FOR IT. Item can also not be sent to PO BOXES.
| SKU | RDA7935D |
| Barcode # | 9333969085261 |
| Brand | RDA |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Placement On Vehicle | Rear |
| Outside Diameter | 328mm |
| Original Height | 58.5mm |
| Original Thickness | 26mm |
| Minimum Thickness | 24mm |
| Centre Hole | 70.5mm |
| Number of Studs | 5 |
| Vented Or Solid | Vented |
| Interchange Part Number | RDA7935 |
| Position On Vehicle | Rear |
| Industry Standard Part Code | RDA7935 |
| Contains Liquid | No |
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2108-DB1675C RDA7935
$310.33
$669.79