Making sure your oil is fresh and contaminant free is a must for all engine oils; without this, severe damage can be caused to major components due to excessive friction. An oil filter allows for the continuous filtration within engines to purify and remove dirt and other contaminants. While it is recommended by all automotive professionals that using high quality oils and filters assist with the overall health of your engine; without consistent and frequent replacement of these consumables an engine will deteriorate over time.
Ryco Oil Filters are manufacturers in two different designs:
Ryco Oil Filters are designed to meet OEM specifications while providing better flow efficiency, longevity, and protection for your engine.
| SKU | R2615P |
| Model # | R2615P |
| Barcode # | 9312835002717 |
| Brand | Ryco |
| Height | 143mm |
| Inside Diameter (top) | 24mm |
| Outside Diameter (top) | 72mm |
| Inside Diameter (bottom) | 29mm |
| Outside Diameter (bottom) | 72mm |
| Contains Liquid | No |