Standard Replacement Clutch Kit
Kit Contains:
IMPORTANT NOTE ABOUT ORDERING CLUTCH KITS
Some vehicles can be very tricky. The listings for this item are based on Exedy's clutch catalogue, which can access by the public from their website.
Some vehicles might have different size clutch disc diameter, or a spline count difference. We have listed all the specs, and tried to make notes where possible for any sizes that need to be checked. But we suggest you check the specifications of the clutch kit you are ordering to the one in the vehicle, or check the Exedy catalogue for more detailed cataloging.
| SKU | HYK-7831 |
| Model # | HYK-7831 |
| Barcode # | 9320336210340 |
| Brand | Exedy |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Flywheel Step | -12.8 |
| Spline Od | 22.4mm |
| Clutch Disc Od | 225mm |
| No Of Teeth | 20 |
| Contains Liquid | No |