Dayco Thermostat (Housing Type inc seal)
- Boxed Part No.: DT71J
- Outlet ID: 40 mm
- Flange to base: 42mm
- Vent valve: 35mm
- Celsius: 87°C
- Fahrenheit: 188.6°F
The thermostat plays a vital role in engine management. A failed thermostat can cause your heater to not work during winter or lead to engine overheating and costly repairs. Dayco thermostats are designed to OEM specifications and feature a heat sensing wax filled copper power pill that detects the coolant temperature in the engine. This amazing heat sensing power pill controls coolant flow from the radiator to quickly reach optimum operating temperature. Once the operating temperature is reached, it allows coolant to circulate through the engine, creating the perfect temperature controlled engine environment.
Warranty: 2 Years/40,000km
Note: Seal not available separately.
| SKU | DT71J |
| Model # | DT71J |
| Barcode # | 9325361306051 |
| Brand | Dayco |
| Warranty | 2 Years/40,000km |
| Universal Fitment | No |
| Vent Valve | 35mm |
| Celsius | 87°C |
| Fahrenheit | 188.6°F |
| Flange To Base | 42mm |
| Outlet Id | 40 mm |
| Contains Liquid | No |

- One of the largest Automotive companies in Australia.
- Dayco products are of the highest quality with OE spec parts
- Dayco supply a variety of parts to the aftermarket industry including belts, pulleys, thermostats, tensioners among others.
- See our other items for more Dayco products