Dayco Thermostat, Housing Type
The thermostats role in engine management is vital. A thermostat that has failed in the open position will make your heater appear not to work for an extended period of time during winter. If it fails in the closed position it will surely cause your cars engine to overheat leading to costly repairs or ultimately “complete engine failure”. Dayco thermostats are designed to OEM specifications and come with a heat sensing wax filled copper power pill that detects the coolant temperature in the engine. The Dayco thermostats amazing heat sensing power pill controls coolant flow from the radiator when the engine is cold to reach optimum operating temperature quickly. It then allows coolant to circulate through the engine when operating temperature is reached to create the perfect temperature controlled engine environment.
Product Details:
- Boxed Part No.: DT150Q
- Outlet ID: 30mm
- Flange to base: 37mm
- Vent valve: 25mm
- Celsius: 105°C
- Fahrenheit: 221°F
Warranty: 2 Years/40,000km
Upgrade your vehicle's thermostat with the Dayco Thermostat, Housing Type. This thermostat is designed to OEM specifications and includes a seal for easy installation. With an outlet ID of 30mm, flange to base measurement of 37mm, and vent valve size of 25mm, this thermostat ensures proper coolant flow and temperature control in your engine. It has a Celsius rating of 105°C and Fahrenheit rating of 221°F, providing reliable performance in various weather conditions. Trust Dayco for high-quality automotive parts and accessories.
| SKU | DT150Q |
| Model # | DT150Q |
| Barcode # | 9325361322884 |
| Brand | Dayco |
| Warranty | 2 Years/40,000km |
| Vent Valve | 25mm |
| Celsius | 105°C |
| Fahrenheit | 221°F |
| Flange To Base | 37mm |
| Outlet Id | 30mm |
| Contains Liquid | No |

- One of the largest Automotive companies in Australia.
- Dayco products are of the highest quality with OE spec parts
- Dayco supply a variety of parts to the aftermarket industry including belts, pulleys, thermostats, tensioners among others.
- See our other items for more Dayco products