The Bendix GCT Brake Pads with the innovative Blue Titanium Stripe offer superior stopping power right out of the box. Designed by Bendix engineers, these brake pads eliminate the need for bedding-in, saving you time and money while providing enhanced braking performance immediately after installation.
Ensure your vehicle's safety with Bendix GCT Brake Pads. Confirm fitment to guarantee compatibility with your vehicle model before purchasing.
| SKU | DB1796GCT |
| Model # | DB1796GCT |
| Barcode # | 9316068398142 |
| Brand | Bendix |
| Size | 2 Pads: 122mm x 51mm x 15mm + 2 Pads: 94mm x 50mm x 15mm |
| Placement On Vehicle | Front |
| Number of Pads in Box | 4 |
| Notes | 94mm long pad - CHECK SIZE BEFORE BUYING |
| Pad Size | 2 Pads: 122mm x 51mm x 15mm + 2 Pads: 94mm x 50mm x 15mm |
| Type | Brake Pad Set |
| Number In Pack | 4 |
| Performance Part | No |
| Classic Part | No |
| Interchange Part Number | DB1796 |
| Reference OE/OEM Number | DB1796 |
| Manufacturer Part Number | DB1796GCT |
| Industry Standard Number | DB1796 |
| Position On Vehicle | Front |
| Industry Standard Part Code | DB1796 |
| Contains Liquid | No |