Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2473-DB2088C RDA8199
$277.43
$627.87
Find your vehicle:
Vehicle finder temporarily unavailable. Browse by category.
This item contains 2 Standard Replacement Brake Disc Rotors (Pair) & 1 set of Brake Pads
ULTIMA Brake Rotors
ULTIMA Brake Pads
### Picture is for Illustration Purposes only.
Please check the item description for model details including model codes, month/year differences, engine codes, and other notes to ensure correct fitment.
Note *1: Read The Description Carefully. Where an item says to check the disc diameter please check before purchasing. And please also check the brake pad diagram to make sure it is the same as the brake pads on your vehicle. All care has been taken in listing this item as per the manufacturers catalogue.
| SKU | AAP2735-DB2005C |
| Model # | AAP2735 DB2005C |
| Brand | Ultima |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Number of Pads in Box | 4 |
| Outside Diameter | 309mm |
| Original Height | 69.5mm |
| Original Thickness | 10mm |
| Minimum Thickness | 8.5mm |
| Centre Hole | 62mm |
| Number of Studs | 5 |
| Pad Size | 113mm x 41mm x 15mm |
| Vented Or Solid | Solid |
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2473-DB2088C RDA8199
$277.43
$627.87
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2563-DB1917C RDA7991
$340.32
$744.47
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2464-DB1504C RDA7876
$256.72
$590.47
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2422-DB1223C RDA7896
$316.44
$700.47