Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2479-DB2088C RDA8196
$218.74
$467.45
Find your vehicle:
Vehicle finder temporarily unavailable. Browse by category.
This item contains 2 Standard Replacement Brake Disc Rotors (Pair) & 1 set of Brake Pads
ULTIMA Brake Rotors
ULTIMA Brake Pads
### Picture is for Illustration Purposes only.
Please check the item description for model details including model codes, month/year differences, engine codes, and other notes to ensure correct fitment.
Note *1: Read The Description Carefully. Where an item says to check the disc diameter please check before purchasing. And please also check the brake pad diagram to make sure it is the same as the brake pads on your vehicle. All care has been taken in listing this item as per the manufacturers catalogue.
| SKU | AAP2479-DB1943C |
| Brand | Ultima |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Outside Diameter | 262mm |
| Original Height | 45mm |
| Original Thickness | 10mm |
| Minimum Thickness | 8.5mm |
| Centre Hole | 76mm |
| Number of Studs | 5 |
| Pad Size | 93mm x 41mm x 16mm |
| Vented Or Solid | Solid |
| Universal Fitment | No |
| Vented Or Solid Edge | Solid |
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2479-DB2088C RDA8196
$218.74
$467.45
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2479-DB2076C RDA8196
$226.47
$478.45
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2733-DB2245 RDA8183
$361.42
$733.65
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2741-DB1482C RDA8477
$318.79
$663.03
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP787-DB1200C RDA787
$259.04
$553.25
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2308-DB1516C RDA7965
$330.70
$685.25
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2422-DB1441C RDA7896
$307.01
$637.89
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2329-DB2272C RDA8149
$430.44
$760.05
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & 4wd Brake Pads AAP2840-DB1468-4WD RDA7546
$283.23
$586.25