Ryco Air Filter A1794
An air filter is an incredibly important but frequently overlooked element of any car's service. Blocked air filters not only facilitate harmful abrasives to cause premature wear on the inside of your engine, they also limit engine performance and hinder fuel economy.
Whilst many believe that cleaning out and reusing their air filter can avoid the need to replace the filter, more often than not this can cause damage and severely detract from the filter's ability to remove particulate from the intake air.
Ryco's range of effortless, drop-in replacement air filters allow for easy maintenance of your engine. Designed and tested to meet and exceed OE requirements, Ryco air filters are built for Australian conditions.
Key Features:
- Effortless, drop-in replacement for easy maintenance
- Designed and tested to meet and exceed OE requirements
- Built for Australian conditions
- Generally sold at a fraction of the cost of an OE air filter
Specifications:
- Inside diameter (top): 0mm
- Outside diameter (top): 295mm
- Height: 36mm
Upgrade your car's air filter with the Ryco Air Filter A1794 and experience improved engine performance and fuel economy. Don't compromise on the quality of your air filter - choose Ryco for reliable and cost-effective filtration.
| SKU | A1794 |
| Model # | A1794 |
| Barcode # | 9312835204470 |
| Brand | Ryco |
| Height | 36mm |
| Inside Diameter (top) | 0mm |
| Outside Diameter (top) | 295mm |
| Contains Liquid | No |