Dayco Fan Clutch
Shaft Length: 39.2mm
Overall height: 97mm
Pilot hole: 16mm
Fan blade bolt: 135mm
Shaft bolt center distance: 62mm
Outside diameter: 166.68mm
Dayco Fan Clutches are made of die-cast aluminium with a machined body, ensuring a tight fit and precision performance. The deep fins increase surface area for better heat dissipation, while the knurled and burnished drive spines prevent slippage caused by heavy torque loads. The top-quality bearings guarantee longer life and smooth running, while the special silicone fluid inhibits heat build-up for extended service life. The bi-metal thermostatic spring adjusts the fan speed according to operating temperature, reducing fuel consumption.
Warranty: 2 Years/40,000km
| SKU | 115820 |
| Model # | 115820 |
| Barcode # | 9325361320323 |
| Brand | Dayco |
| Warranty | 2 Years/40,000km |
| Outside Diameter | 166.68mm |
| Overall Height | 97mm |
| Universal Fitment | Yes |
| Pilot Hole | 16mm |
| Fan Blade Bolt | 135mm |
| Shaft Bolt Center Distance | 62mm |
| Contains Liquid | No |

- One of the largest Automotive companies in Australia.
- Dayco products are of the highest quality with OE spec parts
- Dayco supply a variety of parts to the aftermarket industry including belts, pulleys, thermostats, tensioners among others.
- See our other items for more Dayco products