RDA Front Brake Disc Rotors (pair) & Brake Pads RDA14-RDB1004
SKU: RDA14-RDB1004
RDA
RDA Brake Disc Rotors (pair) & GP Max General Purpose Brake Pads
This item contains 2 Standard Replacement Brake Disc Rotors & 1 set of Brake Pads
### Picture is for Illustration Purposes only.
Please check the item description for model details including model codes, month/year differences, engine codes, and other notes to ensure correct fitment.
Note *1: Read The Description Carefully. Where an item says to check the disc diameter please check before purchasing. And please also check the brake pad diagram to make sure it is the same as the brake pads on your vehicle. All care has been taken in listing this item as per the manufacturers catalogue.
Note *2: This item will be delivered via a COURIER, it is often a problem delivering to private addresses please provide a BUSINESS ADDRESS or a Address where someone will be at home to accept delivery during the day. THIS ITEM WILL NOT BE LEFT AT ADDRESS WITHOUT SOMEONE TO SIGN FOR IT. Item can also not be sent to PO BOXES.
| SKU | RDA14-RDB1004 |
| Model # | RDA14-RDB1004 |
| Brand | RDA |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Outside Diameter | 276mm |
| Original Height | 72mm |
| Original Thickness | 25.4mm |
| Minimum Thickness | 24.5mm |
| Centre Hole | HUB TYPE |
| Number of Studs | 5 |
| Pad Size | 2 Pads: 138mm x 56mm x 14mm + 2 Pads: 183mm x 57mm x 13mm |
| Vented Or Solid | Vented |
More From This Category
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2208-DB1774C RDA7975
$252.95
$518.05
Ultima Front Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2722-DB1838C RDA7858
$353.28
$702.85
Ultima Rear Brake Disc Rotors (pair) & Ceramic Brake Pads AAP2459-DB2175C RDA8225
$273.99
$553.25